Zasady MMA

Jako że MMA, podobnie jak kiedyś boks, budziło zawsze wiele kontrowersji związanych z brakiem ujednoliconych zasad, w 2000 roku komisja sportowa "New Jersey State Athletic Commission" jako pierwsza wprowadziła takowe i nazwała je Unified Rules of Mixed Martial Arts. Wprowadzenie tych reguł było konieczne, gdyż przez większość zwłaszcza tych którzy nie widzieli w tej walce nic poza jednym wielkim łomotem i zakrwawionymi twarzami zawodników, sportu tego nie chciały promować żadne stacje telewizyjne, nie było promotorów, dzięki którym zawodnicy mogliby dostawać za walki odpowiednie honoraria. Dziś dzięki ujednoliconym zasadom sport ten zyskuje coraz to większą popularność na całym świecie, coraz częściej mówi się również o wprowadzeniu MMA do igrzysk olimpijskich.

Obecnie w MMA oficjalnie mamy podział na dziewięć kategorii wagowych, czas trwania rundy to pięć minut, rund w walce o mistrzostwo jest pięć, w pozostałych trzy. Przerwy między rundami trwają jedną minutę. Rywalizacja zawodników odbywa się zarówno w stójce, jak i w parterze. Dozwolone są ciosy pięściami, dźwignie, kopnięcia, duszenia, natomiast nie dopuszcza się przede wszystkim ugryzień, ciosów w genitalia, ciągnięcia za włosy, kopanie w głowę, wkładanie palców do wszelkich otworów ciała, czy też ciosy w kręgosłup.

Walkę uznaje się za zakończoną w przypadku nokautu ( również technicznego ), odklepania w matę, poddania się werbalnie, zatrzymanie pojedynku przez arbitra lub lekarza, decyzję sędziów.
Ogólnie reguły te są nieco modyfikowane w zależności od kraju czy federacji, pewne jest natomiast, że dzisiejsze MMA to już nie jest "No Holds Barred" czyli walka bez zasad, jak to miało miejsce początkowo.