mma

Zasady MMA

Jako że MMA, podobnie jak kiedyś boks, budziło zawsze wiele kontrowersji związanych z brakiem ujednoliconych zasad, w 2000 roku komisja sportowa "New Jersey State Athletic Commission" jako pierwsza wprowadziła takowe i nazwała je Unified Rules of Mixed Martial Arts. Wprowadzenie tych reguł było konieczne, gdyż przez większość zwłaszcza tych którzy nie widzieli w tej walce nic poza jednym wielkim łomotem i zakrwawionymi twarzami zawodników, sportu tego nie chciały promować żadne stacje telewizyjne, nie było promotorów, dzięki którym zawodnicy mogliby dostawać za walki odpowiednie honoraria.

MMA w Polsce

W Polsce MMA jest obecnie jedną z najbardziej rozwijających się dyscyplin sportowych, każdego roku powstają coraz to nowe kluby, w których młodzi fighterzy doskonalą swoje umiejętności. Według większości źródeł pierwszym propagatorem MMA w Polsce był poznański instruktor aikido Karol Matuszczak, który poprzez nawiązanie kontaktów z amerykańskimi działaczami założył w Poznaniu sekcję brazylijskiego ju-jitsu „Czarny Pas”. W roku 2000 instruktor polskiej organizacji ju-jitsu Tomasz Guja zorganizował pierwszą walkę o tytuł Mistrza Polski w Wolnej Walce.

Historia MMA

Skrót MMA jest zlepkiem pierwszych liter nazwy Mixed Martial Arts, tłumacząc na język polski nazwa ta oznacza mieszane sztuki walki. Za pierwsze udokumentowane zawody tego typu uznaje się zawody rozgrywane w starożytnej Grecji, nazywane „pankration” gdzie mieszane były zapasy oraz boks. W czasach nowożytnych rodzaje mieszanych sztuk walki zyskiwały coraz to większą popularność w latach dziewięćdziesiątych, głównie w Brazylii (Vale Tudo), Japonii oraz USA, budziły one jednak wiele kontrowersji, gdyż reklamowane były jako walki bez żadnych obowiązujących zasad.