sport

Zasady MMA

Jako że MMA, podobnie jak kiedyś boks, budziło zawsze wiele kontrowersji związanych z brakiem ujednoliconych zasad, w 2000 roku komisja sportowa "New Jersey State Athletic Commission" jako pierwsza wprowadziła takowe i nazwała je Unified Rules of Mixed Martial Arts. Wprowadzenie tych reguł było konieczne, gdyż przez większość zwłaszcza tych którzy nie widzieli w tej walce nic poza jednym wielkim łomotem i zakrwawionymi twarzami zawodników, sportu tego nie chciały promować żadne stacje telewizyjne, nie było promotorów, dzięki którym zawodnicy mogliby dostawać za walki odpowiednie honoraria.

Największe organizacje MMA na świecie

Wraz ze wzrostem popularności MMA na świecie rośnie również liczba organizacji, mających na celu organizowanie gal i propagowanie tego sportu. W dzisiejszych czasach MMA to przede wszystkim wielki biznes, w którym zarabia się bardzo duże pieniądze. Dotyczy to zwłaszcza tych największych organizacji, które skrótowo przedstawiamy poniżej.

MMA w Polsce

W Polsce MMA jest obecnie jedną z najbardziej rozwijających się dyscyplin sportowych, każdego roku powstają coraz to nowe kluby, w których młodzi fighterzy doskonalą swoje umiejętności. Według większości źródeł pierwszym propagatorem MMA w Polsce był poznański instruktor aikido Karol Matuszczak, który poprzez nawiązanie kontaktów z amerykańskimi działaczami założył w Poznaniu sekcję brazylijskiego ju-jitsu „Czarny Pas”. W roku 2000 instruktor polskiej organizacji ju-jitsu Tomasz Guja zorganizował pierwszą walkę o tytuł Mistrza Polski w Wolnej Walce.

Wyposażenie fightera

W MMA ustalone są również ścisłe reguły dotyczące wyposażenia, ubioru oraz ogólnego wyglądu. Każdy zawodnik startujący w zawodach musi ich przestrzegać. Bardzo rzadko stosowane są wyjątki, zazwyczaj związane są one z tatuażami zawodników, propagujących faszyzm czy inne poglądy obrażające inne kraje. Sytuacja taka miała miejsce podczas piętnastej gali KSW w Polsce. Na galę przyjechało wówczas dwóch fińskich zawodników Niko Puhakka oraz Toni Valtonen. Pierwszy z nich okryty tatuażami typu "Blood and Honour" i krzyżami celtyckimi zmuszony był do walki w specjalnej koszulce z lycry.

Ultimate Fighting Championship

Ultimate Fighting Championship to federacja założona w 1993 przez Arta Davie i Roriona Gracie. UFC 1 odbyło się 12 listopada 1993 roku w Denver w stanie Kolorado. Ze względu na postrzeganie MMA jako wyjątkowo brutalny sport, początkowo federacja miała duże problemy i przyszłość jejstała pod wielkim znakiem zapytania. Faktycznie, pierwsze gale znacznie różniły się od tych dzisiejszych, gale nazywano wówczas "no-holds-barred", czyli walki bez zasad. Największe kontrowersje wzbudzał brak podziałów wagowych, dochodziło do walk gdzie jeden z zawodników ważył ok.

Konfrontacje Sztuk Walki

KSW to obecnie największa federacja mieszanych sztuk walki w Europie. Założycielami jej są Martin Lewandowski oraz Maciej Kawulski. Pierwsza gala odbyła się 27 lutego 2004 roku w warszawskim hotelu Marriott. Do dnia dzisiejszego odbyło się dwadzieścia gal, kolejna planowana jest na 1 grudnia 2012. Specyfiką Konfrontacji Sztuk Walki jest cała oprawa organizowanych gali, w przeciwieństwie do UFC walki przedstawiane są jako wielkie show, tryumfalne wejścia zawodników powodują, że gale ogląda coraz to większe grono kibiców.

KSW 21

Kolejne, już dwudzieste pierwsze wielkie show Konfrontacji Sztuk Walki odbędzie się 1 grudnia 2012 roku w Warszawie. Ku ogólnemu zaskoczeniu, a jednocześnie zadowoleniu kibiców, transmisja z gali nie będzie kodowana w systemie pay-per-view, jak miało to miejsce na gali KSW 20. Za możliwość obejrzenia poprzedniej gali pasjonaci MMA musieli zapłacić 30 złotych i odziwo przeszło 80 tysięcy fanów wykupiło transmisję.

Historia MMA

Skrót MMA jest zlepkiem pierwszych liter nazwy Mixed Martial Arts, tłumacząc na język polski nazwa ta oznacza mieszane sztuki walki. Za pierwsze udokumentowane zawody tego typu uznaje się zawody rozgrywane w starożytnej Grecji, nazywane „pankration” gdzie mieszane były zapasy oraz boks. W czasach nowożytnych rodzaje mieszanych sztuk walki zyskiwały coraz to większą popularność w latach dziewięćdziesiątych, głównie w Brazylii (Vale Tudo), Japonii oraz USA, budziły one jednak wiele kontrowersji, gdyż reklamowane były jako walki bez żadnych obowiązujących zasad.

Lekarz sportowy - jak wybrać

Od medycynie jest tak różnorodna i znalezienie odpowiedniego fachowca o leczeniu wydaje się niełatwym zadaniem, ważne jest, aby poświęcić trochę czasu, aby upewnić się, że jesteś oddanie opieki w rękach najlepszego lekarza w medycynie sportowej. To jest łatwe dla każdego profesjonalisty, aby połączyć się najlepszym specjalistą, więc musisz zrobić swoją pracę domową, aby potwierdzić swoje roszczenia przed niech cię traktować.