Największe organizacje MMA na świecie

Wraz ze wzrostem popularności MMA na świecie rośnie również liczba organizacji, mających na celu organizowanie gal i propagowanie tego sportu. W dzisiejszych czasach MMA to przede wszystkim wielki biznes, w którym zarabia się bardzo duże pieniądze. Dotyczy to zwłaszcza tych największych organizacji, które skrótowo przedstawiamy poniżej.

Pierwszą i jak do tej pory największą organizacją na świecie jest Ultimate Fighting Championship (UFC). Do tej pory odbyło się w sumie 156 gal organizowanych przez tą federację. Specyficznym elementem gali jest ring w kształcie ośmiokąta, zastrzeżony prawnie nazwą oktagon. Udział w gali nie jest prostą sprawą, walczą na niej tylko najlepsi fighterzy z całego świata. Polskim reprezentantem UFC jest Tomasz Drwal.

Dream to japońska federacja powstała 13 lutego 2008 roku, jako następca funkcjonującej od 2005 roku federacji Heros. Obecnie Dream boryka się ze sporymi problemami finansowymi, jednak jak twierdzą władze federacji, już w grudniu odbędzie się kolejna gala.

Strikeforce istnieje już od 1985 roku, jej założycielem był Scott Coker. Pierwotnie na gali odbywały się jedynie walki Kick-boxerskie, walki MMA dopiero od 2005 roku. W 2011 roku Strikeforce została wykupiona przez Zuffa, właścicieli UFC.

Pride to federacja, na której wzoruje się nasz rodzimy gigant KSW. Właśnie na tej gali wyłoniła się największa gwiazda MMA Fedor Emelianenko. W odróżnieniu do innych gal, w Pride mogli walczyć ze sobą fighterzy o różnych kategoriach wagowych. Organizacja, podobnie jak Strikeforce została w 2007 roku wykupiona przez Zuffa.