Historia MMA

Skrót MMA jest zlepkiem pierwszych liter nazwy Mixed Martial Arts, tłumacząc na język polski nazwa ta oznacza mieszane sztuki walki. Za pierwsze udokumentowane zawody tego typu uznaje się zawody rozgrywane w starożytnej Grecji, nazywane „pankration” gdzie mieszane były zapasy oraz boks. W czasach nowożytnych rodzaje mieszanych sztuk walki zyskiwały coraz to większą popularność w latach dziewięćdziesiątych, głównie w Brazylii (Vale Tudo), Japonii oraz USA, budziły one jednak wiele kontrowersji, gdyż reklamowane były jako walki bez żadnych obowiązujących zasad.

W 1993 roku Art Davie i Rorion Gracie założyli w Stanach Zjednoczonych organizację Ultimate Fighting Championship (UFC). Organizacja ta do dnia dzisiejszego jest najbardziej prestiżową federacją tej dyscypliny sportu. Podczas pierwszych edycji zawodów również nie obowiązywało wiele zasad, wyjątkiem był zakaz gryzienia i wydłubywania oczu. Z powodu wielu niedomówień co do wyników walk, związanych z niedopasowywaniem zawodników pod względem wagowym, braku limitów czasowych i wielu innych czynników sport ten uznano za nielegalny i UFC musiało zawiesić swoją działalność. Sytuacja zmieniła się dopiero po wykupieniu koncesji przez właścicieli kasyna – Lorenzo i Frank Fertitt’ów. Wyłoniono również nowego prezydenta organizacji Dana White’a. Wspólnie wypracowali oni szereg zasad do zawodów i w efekcie reform turnieje UFC zostały ponownie zalegalizowane.

Do dnia dzisiejszego w MMA wprowadzono wiele zmian, polegających głównie na poprawie ogólnego bezpieczeństwa startujących w zawodach zawodników. Sport ten zyskuje coraz to większą popularność na całym świecie, również w Polsce.